KiKa biedt miljoenensteun aan nieuw internationaal onderzoek naar kinderkanker
4 maart 2026
Onderzoekers wereldwijd bundelen hun krachten om een van de grootste uitdagingen in kankeronderzoek te overwinnen: hoe ze een grotendeels onbekende en mysterieuze groep eiwitten kunnen gebruiken voor nieuwe kankerbehandelingen voor volwassenen en kinderen met kanker. KiKa draagt ruim 4,5 miljoen euro bij aan de financiering van dit onderzoek via het internationale onderzoeksinitiatief Cancer Grand Challenges. “Voor verschillende vormen van kinderkanker bestaan nog geen goede behandelingen. Dit is hartverscheurend. Met dit onderzoek willen we dat veranderen en zo hoop geven aan deze kinderen en hun families”, vertelt teamleider en onderzoeker Prof. Dr. Reuven Agami.


Kinderkanker stopt niet bij landsgrenzen
Wereldwijd zet kinderkanker de levens van kinderen en hun gezinnen volledig op zijn kop. Om alle kinderen met kanker te genezen zijn grote wetenschappelijke doorbraken nodig. “Door internationaal samen te werken zetten we grotere stappen naar 100% genezing van kinderkanker. Wat onderzoekers in het buitenland ontdekken kan namelijk ook in Nederland kinderen redden en behandelingen verbeteren. Daarom zijn wij enorm blij om bij te dragen aan dit belangrijke internationale onderzoek. Dankzij onze trouwe achterban is dit mogelijk”, vertelt Jakolien van Eijk (algemeen directeur KiKa) trots.
Wereldwijd initiatief om kanker te bestrijden
Cancer Grand Challenges is een initiatief van Cancer Research UK uit het Verenigd Koninkrijk en het National Cancer Institute uit de Verenigde Staten. Vanuit dit initiatief worden toponderzoekers over de hele wereld gestimuleerd om samen de grootste vraagstukken en uitdagingen in kankeronderzoek aan te pakken.
Alles wat onderzoekers in het buitenland ontdekken, werpt uiteindelijk ook z’n vruchten af bij kinderen in Nederland. Dankzij het initiatief starten vijf onderzoeksgroepen aan hun uitdaging. Elk team ontvangt financiering van maximaal 23 miljoen euro gedurende een periode van zo'n vijf jaar.
Eén van de vijf teams richt zich deels op kinderkankeronderzoek. KiKa draagt in totaal ruim 4,5 miljoen euro bij aan dit project, aangevuld door Cancer Research UK, het National Cancer Institute en het Cancer Research Institute (uit de Verenigde Staten).
Over het onderzoek
Eiwitten voeren verschillende taken uit in het lichaam. Ons DNA bevat instructies om eiwitten te maken. Meestal zien wetenschappers bij kanker dat eiwitten zich anders gedragen door veranderingen of fouten in het DNA.
Maar onlangs ontdekten wetenschappers een mysterieuze groep eiwitten, het zogenaamde ‘dark proteome’. Kankercellen maken deze eiwitten aan. Ze ontstaan uit nog onbekende instructies vanuit het DNA, of tonen veranderingen die niet door veranderingen of fouten in het DNA te verklaren zijn. Wetenschappers begrijpen nog niet waar deze eiwitten vandaan komen of wat hun rol is bij (kinder)kanker.
“Samen met mijn team onderzoek ik welke vreemde eiwitten kankercellen maken, hoe en waarom kankercellen deze vreemde eiwitten maken en of ze gebruikt kunnen worden voor nieuwe behandelingen voor kanker. Als dit lukt, kunnen deze ontdekkingen leiden tot nieuwe behandelingen voor volwassen en kinderen met kanker, zoals immunotherapie. Ik ben enorm dankbaar dat KiKa dit onderzoek steunt en dat ik zo een steentje bijdraag aan 100% genezing van kinderkanker”, zegt Prof. Dr. Reuven Agami, groepsleider bij het Nederlands Kanker Instituut en als teamleider betrokken bij het onderzoek.





