Een nieuwe aanpak tegen Ewing-sarcoom

Kankercellen uitschakelen door overbelasting

Het Ewing-sarcoom is een agressieve vorm van kinderkanker. De huidige behandelingen werken niet altijd goed en geven vaak blijvende schade aan organen. Daarom zoeken onderzoekers naar nieuwe manieren om deze ziekte te behandelen. Eén daarvan is een verrassende aanpak: de kankercellen overbelasten, zodat ze zichzelf kapot maken. In dit onderzoek bestuderen onderzoekers deze aanpak.

Purple paint brush

Kankercellen overbelasten

Het Ewing-sarcoom is een agressieve vorm van kanker in botten en zachte weefsels. De ziekte komt vooral voor bij kinderen, tieners en jongvolwassenen. Als de kanker is uitgezaaid, is de overlevingskans klein. Bovendien veroorzaken de huidige behandelingen vaak blijvende schade aan organen, zoals hart, nieren of vruchtbaarheid. Daarom is er dringend behoefte aan nieuwe, minder schadelijke behandelingen.  

Vaak ontstaat een Ewing-sarcoom door een fout in het DNA. Hierbij wisselen twee chromosomen een stukje van het DNA uit, waardoor een nieuw en afwijkend eiwit ontstaat: EWS-FLI1. Dit eiwit zorgt ervoor dat de tumor ontstaat en blijft doorgroeien. 

Helaas lukt het tot nu toe niet om dit eiwit rechtstreeks met medicijnen uit te schakelen. Maar wat als onderzoekers dit eiwit juist extra hard aanzetten, extra actief maken? Dit klinkt misschien tegenstrijdig, want je zou denken dat je de tumorgroei dan juist stimuleert. Toch blijkt het tegenovergestelde: door het eiwit te overactiveren, raakt de kankercel zo overbelast dat deze zichzelf niet meer in leven kan houden en doodgaan. 

Over het onderzoek 

Onderzoekers van het Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologie zagen dat deze aanpak werkt bij darmkanker. Ze vermoeden dat deze aanpak ook werkt bij Ewing-sarcoom. Daarom gaan ze dit verder onderzoeken in het laboratorium, met Ewing-sarcoomcellen en ‘mini-tumoren’ die ze daar laten groeien. 

De onderzoekers gaan testen of bestaande medicijnen het eiwit extra activeren. Ook zullen ze zoeken naar combinaties van medicijnen die de kankercellen kunnen doden zonder gezonde cellen te beschadigen. Als dit in het laboratorium goed werkt, hopen ze deze aanpak in de toekomst ook bij kinderen met Ewing-sarcoom te kunnen testen.

 

Centrum: Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologie
Startjaar: 2025
Looptijd: 4 jaar
Bijdrage KiKa: € 962.241,00
Onderzoeksnummer: 519
Projectleider(s): Matheus Henrique Dias en Hans Merks
Status: Lopend
Projectsoort: KiKa project

Purple paint brush

Aanpassen medicijn voor kinderen met Ewing Sarcoom

In dit onderzoek gaan onderzoekers een oud medicijn hergebruiken om een nieuw medicijn te maken. Lees meer.

Lees meer

Rhabdomyosarcoom opsporen via het bloed

Lees meer over het onderzoek naar rhabdomyosarcoom bij kinderen.

Lees meer

Gepersonaliseerde chemobehandeling voor Ewing sarcoom

In dit onderzoek naar researcher kijken of ze betere richtlijnen kunnen maken voor kinderen met Ewing Sarcoom

Lees meer

Zorg op maat

In Nederland heeft ongeveer een kwart van de kinderen met kanker een migratieachtergrond. Door culturele verschillen kan het gebeuren dat zorgverleners en gezinnen elkaar niet altijd goed begrijpen.

Lees meer
Purple paint brush

We willen je graag op de hoogte houden over wat er met jouw donatie gebeurt.

Meld je aanvoor de nieuwsbrief (opent in een nieuw venster)